ده اشتباهی که تقریبا همه در هنگام طبخ استیک مرتکب می شوند

محتوای جدول

استیک گوشت دارای طمع بسیار لذیذی می باشد که باب میل اکثر سلیقه های غذایی ایرانی می باشد و اکثر مردم از خوردن استیک لذت میبرند اما اگر قصد خوب درست کردن استیک را داشته باشیم نیاز است که ابتدا طرز تهیه استیک را یاد بگیریم.

طرز تهیه استیک گوشت:

برای تهیه استیک گوشت باید تکه ای از راسته و یا فیله گوساله را به اندازه کف دست و با ضخامت یک بند انگشت برش بزنید لازم به ذکر است که بهتر است برش ها از یک سمت پهن و از سمت دیگر باریک باشند سپس تکه های برش زده شده گوشت را روی تخته چوب گوشت قرار داده و روی تکه های گوشت کیسه فریزر بکشید و در نهایت بعد بابیفتک یا گوشت کوب خوب آنها را بکوبید تا پهن شوند و به ضخامت یک سانت دربیایند.

برای مزه دار کردن گوشت باید تکه های گوشت را در مخلوط روغن زیتون ، سس سویا ، سس خردل ، باربیکیو ونمک و فلفل سیاه به مدت نیم ساعت قرار دهید تا گوشت استیک مزه دار شود. در نهایت برای آماده کردن استیک گوشت باید تابه ای چدنی انتخاب کنید و روی حرارت قرار دهید و در نهایت مقدار کمی روغن درون تابه ریخته و تکه های مزه دار شده گوشت را روی حرارت ملایم قرار دهید تا استیک شما آماده طبخ شود.

حتما در زمان پخت استیک را چندین بار برگردانید،.برگرداندن های بیشتر باعث می شود که استیک خیلی سریع تر پخته شود. اگر هم بخواهید استیک آبدار باشد باید کمتر آن را سرخ کنید. استیک در کنار سس قارچ و سبزیجاتی مثل هویج ، کلم بروکلی و سیب زمینی پخته بسیار خوشمزه و لذیذ میشود.

رایج ترین اشتباهات هنگام پخت استیک

اشتباه 1:استفاده نکردن از چاشنی :

اکثر افراد از پخت استیکی شور و یا استیکی پر از ادویه هراس دارند ،ولی به ما اعتماد کنید:زمانی که نوبت استفاده کردن از چاشنی ها و ادویه ها است ،هیچ احتیاطی لازم نیست.تا زمانی که نتوانید یک استیک را از درون مزه دار کنید، پخت آن به طور خیلی ساده شما را از یک مزه ی قوی محروم می کنید.

بنابراین چه کار کنیم: گوشت را از درون و از هر دوطرف به مدت 35 تا 40 دقیقه قبل از پخت، چاشنی بزنید.

اشتباه 2: پخت گوشت استیک در حالت سرد:

وقتی نوبت به استیک می رسد، صبر کردن خیلی سخت می شود، ولی شما هرگز نمی خواهید که استیک را مستقیما از فریزر درآورده و روی گریل قرار دهید.از قبل برنامه ریزی کنید، و اجازه دهید گوشت استیک شما به دمای اتاق برسد. گوشت سرد به طور کامل پخته نمی شود و باعث می شود که قسمت بیرونی استیک بسوزد، در حالی که داخل استیک هنور نپخته باقی مانده است

بنابراین چه کار کنیم: بسته به اندازه استیک ،اجازه دهید بین نیم تا دو ساعت گوشت در محیط اتاق بماند ، زمانی که منتظر هستید، با خوردن یک پیش غذا گرسنگی خود را کاهش دهید.

اشتباه 3:تکه های اشتباه

انتخاب یک استیک به راحتی برداشتن آن از محفظه خنک کننده و قرار دادن آن در مقابل صندوق پرداخت پول نیست. انواع گوناگونی از استیک وجود دارد و همه آن ها به یک روش پخته نمی شوند.برای مثال؛ استیک تی_بن باید بر روی گریل پخته شود، ولی استیک بدون استخوان دنده بهتر است بر روی ماهی تابه پخته شود (این به دلیل چربی است که از میان گوشت خارج می شود).پخت همه استیک ها به یک روش، شما را از بهترین طعم ممکن محروم می کند.

بنابراین چه کار کنیم: این که چه طرز پختی را ترجیح می دهید، را انتخاب کنید ، اگر این نکات را فراموش کردید، به یاد داشته باشید که بیشترین قیمت مربوط به گوشتی می شود که بهتر است سرخ شود ، بنابراین انتخاب گوشت استیک از موارد مهم می باشد.

اشتباه 4:انتخاب تکه های کم چرب:

استفاده از تکه های کم چرب، زمان خودشان را دارند ولی برای پخت استیک مناسب نیستند. تکه های کم چرب معمولا ،سفت و خشک می شوند.در حالی که چربی ،بیشترین طعم و مزه را فراهم می کند( اگر به دنبال پخت غذای سبک تری هستید، توانایی های باربکیوی خود را افزایش دهید و جوجه کبابی عسل و لیمو را امتحان کنید.)

بنابراین چه کار کنیم:استیکی را انتخاب کنید که به میزان کافی چربی داشته باشد ، ممکن است کمی گران تر باشد، ولی نرمی و آب دار بودن ارزشش را دارد.

اشتباه5 :برگرداندن استیک فقط برای یک بار:

از قدیم گفته می شود که برای داشتن یک استیک لذیذ و آبدار باید یک بار استیک را برگردانید اگر چه ممکن است استیکی داشته باشید که از نظر ظاهری قشنگ است ولی به هیچ وجه خوش مزه نیست ؛ در حقیقت با این روش، بیرون استیک را خشک می کنید.

بنابراین چه کار کنیم: برای بهتر شدن استیک در زمان پخت استیک گوشت باید چندین بار استیک را برگردانید، مخصوصا وقتی دما خیلی زیاد است. برگرداندن های بیشتر باعث می شود که استیک خیلی سریع تر پخته شود ( تا 30 % سریع تر از زمانی که فقط یک بار برمی گردانید)، با این روش یک استیک آبدار خواهیم داشت و گوشت به طور یکنواخت تری پخته می شود ،بدون این که لبه هایش زیاد سرخ شود.

اشتباه 6:استفاده از انواع استیک سوپر مارکتی :

منطقی است که گوشت را با سایر خرید های خود از سوپر مارکت بخرید، ولی اگر استیک عالی می خواهید، برای خرید آن مسیر بیشتری را طی نمایید ، اگر می خواهید مثل یک حرفه ای پخت و پز کنید، به یک حرفه ای برای شروع کار اعتماد کنید.

بنابراین چه کار کنیم:به قصاب محلی بروید ،آنها می توانند به شما کمک کنند تا بهترین برش را بشناسید و انتخاب های ناشناخته تر را به شما پیشنهاد می دهند ، یک قصاب، می تواند به سوالات شما پاسخ دهد و شیوه های جدیدی را پیشنهاد کند.

اشتباه 7:برش زدن خیلی زود استیک :

استیک تازه پخته شده خیلی هوس برانگیز است ،ولی در مقابل وسوسه خوردن آن ایستادگی کنید ، درست مثل خیلی دیگر از غذا ها ؟استیک نیاز به زمانی برای استراحت دارد ، در حالی که گوشت می پزد، بافت آن جمع می شود و رطوبت خود را پس می دهد و باعث آبدار شدن استیک می شود.اگر سریعا بعد از پخت ،استیک را برش بزنید این رطوبت روی بشقاب می ریزد و باعث خشک و بی مزه شدن استیک می شود.

بنابراین چه کار کنیم:گوشت را داخل فویل بپیچید و به تکه های باریک تر 5 دقیقه و به تکه های زخیم تر 15 دقیقه استراحت دهید ، بافت گوشت دوباره منبسط خواهد شد و آب گوشت را جذب می کند.

اشتباه 8:استفاده نکردن از دماسنج گوشت:

مهم نیست که چه قدر در گریل کردن تجربه دارید، شما نمی توانید دقیقا با یک نگاه ساده به استیک، تشخیص دهید که آماده است.ممکن است که سطح بیرونی امید وار کننده به نظر برسد در حالی که از داخل ،خیلی خام است. اگر به وسیله ضربه زدن با چنگال، بخواهید از میزان پخت استیک مطلع شوید مقداری از مزه و آب گوشت که باعث خوشمزگی آن می شود، از گوشت خارج می گردد.

بنابراین چه کنیم: به کار بردن یک دماسنج خوب برای دمای داخلی 135 درجه برای استیک نیمه پخته، 140 درجه برای استیک مدیوم و 145 درجه برای استیکی که خوب پخته، ضروری است ( اگر این دماها از دمایی که شما استفاده می کنید کمتر هستند، به این دلیل است که ما از فرایندی به نام باقی ماندن بعد از پخت صحبت می کنیم. زمانی که استیک از روی گریل برداشته می شود و در حال استراحت است دمای درونی اش بیشتر می شود).

اشتباه 9:استفاده از روغن با نقطه دود پایین :

روغن زیتون به دلیل فوایدی که بر سلامتی دارد و مزه ای که به سس ها می دهد، خیلی مورد توجه است ، ولی وقتی که، زمان پخت با دمای بالا است ظرف این روغن را داخل کابینت بگذارید.نقطه دود این روغن، نسبتا کمتر از 320 درجه است و وقتی که از این نقطه می گذرد مزه ای بد و سموم شیمیایی منتشر می کند و به دلیل این که استیک ها در دمایی تا 500 درجه پخته می شود، باعث می شود که اشپزخانه پر از دود شود و استیک بد مزه شود.کره نیز ،به دلیل نقطه دود پایین مناسب نیست.

بنابراین چه کار کنیم:معمولا روغن های سبک تر ،نقطه ی دود بالاتری دارند ، شما می توانید از روغن بادام زمینی و کانولا استفاده کنید.

اشتباه 10:تمیز نکردن گریل :

هیچ چیزی بد تر از تمیز کردن گریل نیست ، باقی مانده غذا روی توری گریل، آن را چسبنده می کند و باعث می شود که گوشت به آن بچسبد و پاره شود.

بنابراین چه کار کنیم : هر بار بعد از استفاده ،گریل را تمیز کنید ؛ زمانی که ذغال ها هنوز داغ هستند، از یک قلمو ی سیمی استفاده کنید و باقی مانده ی غذا را از روی توری گریل پاک کنید. مقدار کمی روغن روی آن بمالید و با این روش گریل برای استفاده بعدی آماده است.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

Facebook
Twitter
Pinterest
استیک ماهی تابه ای ساده اما خوشمزه
مجله
ad-mojan-fa

پخت استیک تابه ای: ساده اما خوشمزه

در هنگامی که به دنبال غذایی خاص و لذیذ هستید که در کنار سرعت در طهی، خوشمزه و پرپشت باشد، پخت استیک تابه ای یکی از بهترین گزینه‌هاست. با استفاده

Read More »
اسکرول به بالا